Vázání uzlů

Vázání uzlů

Bez uzlu se žádný rybář neobejde a tak neuškodí malé zopakování. Každý uzel je potenciálně slabým místem udice, a proto bychom vázání háčků měli věnovat zvýšenou pozornost. Před zatažením uzlu je vhodné jej navlhčit vodou, abychom zmenšili tření, které tímto způsobíme. Chráníme tak vlasec před možným poškozením. Volné konečky uzlu zastřihneme ve vzdálenosti 1-2mm od něj, abychom zabránili zachytávání vlasce v očkách prutu. Na obr. můžete vidět postup při navazování háčku s očkem a s lopatkou. 

 

vázání vlasce na háček

 

 

Další obrázek ukazuje postup při navazování vlasce na cívku navijáku, resp. uzel pro navazování obratlíků (uzel Palomar).  

 

 

další uzly

 

 

 Grinner

Nejspolehlivější z očkových uzlů

Očkovým uzlem Grinner se navazují háčky s očkem, obratlíky a koncová olova s očkem. Řadí se mezi nejspolehlivější a zárověň nejsnadnější rybářské uzly.

Smyčka na silnější vlasce


Smyčka na konec silného vlasce pro různá použití.

  • Kmen: monofil nad 0,30 mm

 

Uzel je velmi podobný klasické 2x protažené smyčce, ale jelikož jej vážeme na silné vlasce a vzniklý uzel by byl příliš veliký a také by se špatně utahoval (na obzvláště silných vlascích), uděláme jeden trik. Smyčku před protažením koncem přehnutého vlasce otočíme o 180 stupňů (tedy půlka otočky) a až potom ji protáhneme koncem přeloženého vlasce, ale tentokrát stačí jen jedenkrát. Před dotažením uzel nasliňte. Můžete ho pak překápnout vteřinovým lepidlem (opět hlavně pro silné vlasce, které se těžko dotahují a sami se pak povolují).

Boční smyčka na kmenovém vlasci

Jak vytvořit smyčku pro návazec na kmenovém vlasci.

Hodí se např. pro vytvoření smyčky na hlavním vlasci, do které smyčkou do smyčky připojíte návazec. Smyčka pěkně odstává od kmenového vlasce a drží odstup návazce od kmenu, takže se alespoň kratší návazce méně zamotávájí. Je to vhodný uzel na feeder s návazcem nad krmítkem (balaton apod.)

Postup

Na vlasci udělejte 8-10x protažené očko. Najděte odhadem ve smyčce střed omotání a oddělte zde vlasce od sebe, aby vznikl otvor, kterým protáhnete oblouk smyčky - obr. 2. Všechno utáhněte.

Stahovací "krvavý" uzel

Jednoduchý uzel pro háčky s očkem a obratlíky.

  • Návazec: monofilní vlasec i pletené šňůry

Pětkrát obtočený uzel před utažením nasliňte, aby se nepoškodil vlasec. Očko háčku/obratlíku můžete vlascem protáhnout dvakrát.

Vodní uzel na návazce

Pevný uzel pro spojení dvou monofilních vlasců.

Uzel pro spojení dvou vlasců pro vytvoření bočního návazce.

Postup

Přiložte k sobě dva vlasce a vytořte na nich společnou smyčku, kterou alespoň 4x protáhněte oběma vlasci (já doporučuji alespoň 8x). Před dotažením uzel nasliňte. Po utažení návazcový vlasec, který vychází ze spodní části uzlu, odstřihněte. Na horní část návazce přivažte háček. Na (kmenový) spodní vlasce můžete udělat stejný uzel pro druhý návazec nebo rovnou přivážete olůvko či krmítko.

Uzel na silný a slabý vlasec


Slouží ke spojení vlasců různých průměrů, případně vlasce a pletené šňůry.

 

Jednoduchý uzel pro spojení silného a slabého vlasce. Silný vlasec není nejslabším prvkem sestavy, takže nevadí, že je na něm ten koncový uzlík. Na slabším vlasci je spolehlivý grinner.

Spojovací uzel - grinner

Spolehlivý spojovací uzel.

 

Spojovací uzel určený pro spojení dvou vlasců i různé síly. Používá se např. pro spojení kmenového vlasce a šokové šnůry (šokovky). Před utáhnutím uzel nasliňte. Po utáhnutí zastřihněte konce asi 1 cm od uzlu, aby se konce mohly ohnout při průhodu očky prutu.

Bezuzlové vázání pro lov na vlas

 

Základní navázání háčku s očkem pro lov vlasovou metodou.

  • Návazec: pletená návazcová šňůrka nebo silný tuhý monofilní vlasec
  • Háček: různé s rovným nebo dovnitř vyhnutým očkem

Je to u kaprařů úplně nejčastěji používaný uzel, s kterým jednak velmi pevně uvážete háček a zárověň si vytvoříte přívěs s očkem pro navléknutí nástrahy (boilie) pod háček.

Postup

Ustřihněte si asi 40 cm návazcové šňůry, na jejím konci vytvořte očko - smyčku.

Šňůru provlékněte očkem háčku tak, aby smyčka vycházela směrem pryč od špičky háčku (důležité). Posuňte smyčku tak daleko, jak daleko bude chtít mít nástrahu pod háčkem. Někdy je lepší již teď nastražit nástrahu vhodné velikosti a pokračovat ve vázání uzlu s ní, abyste trefili délku "vlasu".

Začněte obtáčet raménko háčku šňůrou. Začněte točit na tu stranu, kde není uzavření drátu očka háčku (důležité). Omotávejte tak dlouho, až budete na raménku asi 2-3 oviny pod špičkou háčku.

Potom provlékněte očko háčku směrem k hrotu háčku (důležité) a utáhněte uzel.

Pokud dodržíte všechny tři důležité body, nebude hrozit, že se šňůra vyvlékne z nedovřeného očka háčku.

Během celého uvazování dbejte na to, aby smyčka pro nástrahu vycházela z uvinů na vnější straně raménka háčku. To je důležité hlavně pokud místo šňůry použijete tvrdý vlasec.