Jelec tloušť

Jelec tloušť

Jelec tloušť

Leuciscus cephalus


 

Jelec tloušť


 

Popis:

Málokdo si splete tuto kaprovitou rybu s jinou "bělicí". Tloušť má typickou velkou tlamu, válcovité dlouhé tělo s temně modrým hřbetem. Boky jsou "kovové" s lehkým nazlátlým nádechem. Šupiny má černě nebo temně šedě orámované, oči jsou zlatité, zvlášť krásně jsou vybarveny ploutve - oranžově červené jako oheň.

Tloušť je naší nejhojnější rybou, která žije prakticky ve všech pásmech. Pstruhovým počínaje - kromě menších velmi chladných potoků. Žije raději v prostorných vodách, proudivých, objevuje se však i ve vodních nádržích, i když pravděpodobně v menším počtu než v tekoucích úsecích řek. Jeho velikost záleží na úživnosti vod. Dosahuje maximální délky 80cm a hmotnosti 3 a ojediněle až 5kg. Podle teploty vody se tře od dubna do června, za chladných jar a předlétí byli uloveni nevytření tloušti i v srpnu. V době tření mají samci - mlíčáci - překrásné zbarvení.

Přes svou hojnost není tloušť považován za plevelnou rybu. Škodí pouze v pstruhových revírech, kde při nedostatku potravy pohlcuje i drobné lososovité ryby. Zkušenosti ukazují, že pestrostí přijímané potravy je tloušť snad nejvšestrannější rybou. Malí tloušti, kteří žijí v hejnech, přijímají drobnou potravu, zejména hmyz padlý na vodu i hmyz vodní, vrhají se však i na vzrostlejšího hrouzka. Větší samotáři požírají drobné rybky, žáby i raky stejně jako vodní řasy. Všichni bez rozdílu mají rádi peckovité ovoce, zejména třešně. Nejmenší lovná délka tlouště je 25cm.