Siven americký

Siven americký

Siven americký

Salvelinus fontinalis


 

Siven americký


 

Popis:

Tato lososovitá ryba pochází ze severoamerických jezer a koncem minulého století byla dovezena do Evropy. U nás žije jen v některých potocích a horských jezerech. Pokusy o zavedení sivena alpského, Salvelinus salvelinus byly u nás neúspěšné. Škoda, tento siven dosahuje v alpských jezerech, zejména v Rakousku, značné hmotnosti - i přes 3kg (siven americký asi 2,5kg).

Siven americký má olivově světle mramorovaný hřbet a na těle červené, žluté i modré skvrny. Pestře má zabarveny i ploutve - žluté až oranžové. Z našich ryb je nejpestřeji zbarven. Někdy se kříží s pstruhem obecným a potomstvo je pak nazýváno "tygrovitými rybami". Tlamu má velmi rozeklanou. Žije ve vodách, které vyhovují i pstruhům, snáší však také kyselejší vody. Požírá larvy vodního hmyzu, dospělejší kusy loví i drobné rybky. Nejmenší lovná délka této ryby je 25cm. Má stejnou dobu hájení jako pstruh potoční (od 1.září do 15.dubna)

Růst sivena je poměrně rychlý, již ve třetím roce dosahuje délky 30cm. Lze jej ulovit na umělou mušku, nebo vláčením na menší třpytku. Úlovek sivena je pro rybáře zážitkem nejen pro chutné, do oranžova zbarvené maso, ale pro celkový vzhled ryby, která je zavalitější než pstruh, ale zato ještě krásněji vybarvená.