Tolstolobik pestrý

Tolstolobik pestrý

Tolstolobik (tolstolobec) pestrý

Arisichthys nobilis


 

Tolstolobik (tolstolobec) pestrý


 

Popis:

Kolébkou této býložravé ryby je jižní Čína. V roce 1965 byly u nás první pokusy o její aklimatizaci v našich podmínkách, zejména pak v teplejších vodách jižní Moravy, a jižních Čech. Po více než 20ti letech je jeho chov u nás stále ještě do určité míry problematický, zejména pokud jde o přirozené vytírání ryb. U nás není zatím dostatek příznivých klimatických podmínek, aby všechny dovezené býložravé ryby (amur, tolstolobik bílý) se mohly vytírat ve volných vodách, což je zejména na škodu ve sportovním rybářství. Tyto býložravé ryby je nutno uměle vytírat za pomoci hypofyzace. V původní vlasti se často kříží s tolstolobikem bílým.

Tolstolobik (tolstolobec) pestrý žije jako jiní v hejnech. Živí se vedle zooplanktonu také řasami a sinicemi. V chovných rybnících přijímá i potravu, která je určena kaprům. V příhodných podmínkách je jeho růst téměř stejný jako u kapra. V rybnících jižní Moravy měli 4-letí tolstolobici pestří hmotnost 4-6kg. Úlovek této ryby na udici je však spíš náhodný. V rybnících bývá chován jako vedlejší ryba.

Od tolstolobika bílého se pestrý odlišuje mohutnější hlavou, a především pak vybarvením. Jeho tělo je hnědo-až šedočerné, celkově je "mourovatý", tmavě skvrnitý. Břicho má bílé. Má jemné a chutné maso, zejména vynikající v uzené úpravě. Oba tolstolobici nemají stanovenu nejmenší lovnou délku.