Mřenka mramorovaná

Mřenka mramorovaná

Mřenka mramorovaná

Noemacheilus barbatulus


 

Mřenka mramorovaná


 

Popis:

Tato nevelká ryba patří do čeledi sekavcovitých. Je rozšířena v celé Evropě včetně evropské části Ruska. Chybí pouze v severním Skotsku, některých skandinávských zemích, v jižní Itálii a Řecku. U nás žije v mělčích chladnějších vodách, zejména v pstruhových pásmech.

Tělo, které dosahuje maximální délky 18cm a hmotnosti 80 gramů má válcovité, i hlava je zaoblená. Je zejména na hřbetě temně hnědé až do zelena zbarvena, na bocích pak nažloutle. U tlamy má šest vousků. Boky jsou zbarveny černým nebo temně hnědými skvrnami.

Žije na dně čistých potoků, ale i v průtočných rybnících. Živí se larvami pakomárů i některým jiným vodním hmyzem. Dožívá se pouze 5i let věku, proto již v prvním roce dorůstá délky 70mm (Průměrmá délka bývá 12cm a hmotnost 70 gramů). Samice naklade až 25 tisíc jiker. Je to poměrně hodně - ovšem tyto jikry maj mnoho nepřátel. Mřenka mramorovaná spolu se střevlí patří k hlavní potravě pstruhů. Je jen škoda, že se početnost této pohledné rybky v posledních letech neustále zmenšuje zejména v důsledku znečištění toků, i když jde o rybku jinak velmi odolnou. Mřenka je spíš noční rybou, ve dne se skrývá pod kameny nebo u kořenů. Lovit se nesmí, je celoročně hájena.