Jeseter malý

Jeseter malý

Jeseter malý

Acipenser ruthenus


 

Jeseter malý


 

Popis:

Jeseter malý je jedinou rybou z rodu jeseterovitých, za kterou bychom museli putovat k Dunaji, nebo dolním tokům Váhu, Ipelu, Nitry, Moravy, Bodrogu a Tisy. Méně bývá na dolním toku Hronu. Ale výlet za ní stojí za to.

Je to krásná a zajímavá ryba. Její vřetenovité tělo, na břiše mírně zploštělé, je pokryto tuhou kůží bez šupin a chráněné pouze pěti řadami kostěných destiček - štítky. Hřbetní štítky vytvářejí jakýsi hřeben, bývá jich 11-14. Podlouhlá hlava vybíhá do jakéhosi rypáčku, mírně zahnutého vzhůru. Tlamu má vysunovatelnou, položenou asi v polovině délky hlavy. Ocasní ploutev je nesouměrná, horní lalok je mimořádně velký a vztyčuje se nad polohu páteře. Poblíže tlamy vyrůstají čtyři roztřepené vousky. Barvu má písčitě světle hnědou až hnědozelenou, na břiše žlutobílou.

Miluje hlubokou proudící vodu. Živí se larvami vodního hmyzu, ale zaútočí i na malou rybku. Dorůstá délky 40-50cm a ma průměrnou hmotnost 1-2,5kg. Jen ojediněle dosahuje metrové délky a hmotnosti 10kg. Jeho maso je velmi chutné. Nejmenší lovná délka jesetera malého je 30cm.